10.10.2011

Cvičení

Obecně lze doporučit takové typy cvičení, které vedou k zlepšení prokrvení oblasti malé pánve, zlepšují držení těla, podporují spevnění svalového korzetu a pánevního dna. Cvičení by mělo rovnoměrně zatěžovat celé tělo.

Vhodné pohybové aktivity

Základní pohybovou aktivitou vhodnou pro všetchny jsou procházky na čerstvém vzduchu. Pobyt na čerstvém vzduchu a slunci má synergický ozdravní efekt. Ideálně alespoň 0,5 až 1 hodina 5x týdně.

Ke vhodným pohybovým aktivitám patří cvičení metodou Ludmily Mojžíšové, Kegelovy cviky, ale i orientální tance, jóga a Pilátes.

Mezi vhodná cvičení patří také tai-chi nebo chi-kung - mají meditativní charakter a při správném cvičení pomáhají aktivovat samoozdravné schopnosti organismu.

Hlavní možnosti využití a přínosy:

  • zlepšení držení těla
  • prokrvení organismu
  • zlepšení trávení a metabolismu
  • zlepšení hormonální regulace
  • podpora fyzické a psychické regenerace organismu
  • zmírnění následků stresu a zvýšení odolnosti vůči stresu

Autor článku:
Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Nevhodné pohybové aktivity

Nevhodné pohybové aktivity jsou takové, které nadměrně zatěžují a vyčerpávají organismus. Pro ženy a muže zde platí trochu odlišné principy. Míra přiměřené zátěže je přitom individuální a mění se podle aktuální kondice, ročního období, ale také s postupujícím věkem - sledujte signály svého těla a přizpůsobte své aktivity momentálním potřebám.

Ženám škodí sporty s nadměrnou fyzickou zátěží - při nadměrném nárastu svalové hmoty a úbytku tuku hrozí vychýlení hormonální rovnováhy - nadbytek androgenů, nedostatok estrogenů, poruchy ovulace.

Nadbytek namáhavých sportovních aktivit je proto zvláště rizikový pro velmi štíhlé ženy. Varovným příznakem je vynechávání až vymizení menstruace. V takovém případě je potřebné polevit a přejít na méné namáhavé pohybové aktivity. Po obnovení tukových zásob sa hormonálne hladiny obvykle stabilizují.

Mužům nehrozí hormonální nerovnováha z nadbytku sportu - rizikové je jen přílišné vyčerpání u vrcholových sportovců, přehřívání nebo mechanické poškození semeníků, a užívání anabolických steroidů.

Nedostatek pohybu má na plodnost mužů horší vlyv jako na plodnost žen. Nové výzkumy ukazují, že mužské kostní buňky vylučují hormon, který významně ovlyvňuje hladinu testosteronu a tím i plodnost. Kostní buňky jsou stimulovány napínáním svalů a šlach při pohybu, proto je sport nevyhnutným předpokladem zdraví a plodnosti muže.

Autor článku:
Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Zasílat novinky na e-mail