04.10.2011

Tři úrovně metod léčby neplodnosti

Metody léčby neplodnosti můžeme rozdělit do tří úrovní, které se vzájemně doplňují a jenom jeich kombinace zaručí efektivní řešení problémů se sníženou plodnosti.

1. Klasická symptomatická úroveň

Do této úrovně patří vyšetřování a diagnostika příčin neplodnosti podle moderní západní medicíny. S touto úrovní se setkáváme nejčastěji, a to v lekářských ambulancích, nemocnicích, centrách asistované reprodukce, odborné literatuře a pod.

  • Diagnostické metody: pohovor s pacientem, vyšetření hladin hormonů z krve, imunobiologické vyšetření, vyšetření protilátek na infekční onemocnění, ultrazvukové vyšetření ženy (vyšetření ovulace a stavu děložní sliznice), vyšetření průchodnosti vejcovodů a semenovodů, vyšeření spermiogramu muže a další.
  • Typické diagnózy: polycystická ovária, endometrióza, poruchy spermatogenezy, imunitní poruchy, poruchy hormonální regulace, neprůchodnosti vejcovodů nebo semenovodů a další.
  • Metody korekce: medikamentózní léčba, chirurgické zákroky, asistovaná reprodukce.

2. Alternativní symptomatická úroveň

Na této úrovni pracuje většina alternativních léčitelů, bylinkářů, fyzioterapeutů a léčitelů praktikujících tradiční čínskou medicínu.

  • Diagnostické metody: pohovor s pacientem, vizuální vyhodnocení barvy pokožky (metabolismus, překrvení, zásobení živinami, intoxikace), držení těla (hladina energie, stav pohybové soustavy), vyšetření pulzu a další.
  • Typické diagnózy: poruchy překrvení, nedostatek energie, energetické nebo svalové blokády, oslabení funkce orgánů jako ledviny, játra, slezina, oslabení dělohy a vaječníků.
  • Metody korekce: úpravy životosprávy, cvičení, bylinky, masáže, akupunktura, homeopatika, bezkontaktní energetické metody léčení.

3. Psychosomatická úroveň

Dobře známá, ale často nedoceněná úroveň léčby neplodnosti. Někdy může být primární příčinou problémů, jindy se vyvine sekundárně jako následek déle trvajících problémů s plodností, nebo také obecně problémů v emocionální a vztahové rovině.

  • Diagnostické metody: pohovor s pacientem, vizuální vyhodnocení tváře a celé postavy, bezkontaktní vyšetřovací metody.
  • Typické diagnózy: mentální blokády, nevyrovnaný vztah k vlastné osobě, partnerovi, a okolí, nevyhovující životní podmínky, nedostačující rodinné zázemí a jiné.
  • Metody korekce: práce s chybnými myšlenkovými koncepty a bloky pacienta, úpravy životosprávy, cvičení, bylinky, masáže, akupunktura, homeopatika, bezkontaktní energetické metody léčení.

Léčba příznaků bez odstranění příčiny je neefektivní nebo úplně neúčinná.
Zanedbáním některé z úrovní se léčba často zbytečně prodlužuje, zvyšuje se riziko druhotních komplikací v podobě mentálních blokád, které časem mohou přerůst do dalších fyzických příznaků.

Optimální výsledek v léčbě neplodnosti lze proto dosáhnout vhodou kombinací všetkých tří úrovní.


Autor článku:

Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Zasílat novinky na e-mail