Těhotenství

Těhotenství je krásné, ale také náročné a zodpovědné období v životě ženy. Provázejí ho rozsáhlé hormonální změny, které postupně připravují organismus ženy na rostoucí děťátko.

Začátek těhotenství zpravidla ohlašuje meškající menstruace, ranní nevolnosti a mnohé další příznaky, s jistotou však můžeme počítat s těhotenstvím až když ho potvrdí gynekolog.

Počas těhotenství by se měla žena šetřit, nepodstupovat nadměrnou fyzickou námahu a vyhýbat se stresu. Jídelní lístek by měl obsahovat dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a kvalitních bílkovin a tuků, aby sa pokryly výživové potřeby ženy i rostoucího děťátka. Těhotná žena by neměla konzumovat alkohol, těžká smažená jídla, ani potraviny s obsahem umělých přísad, konzervantů a barviv. Samozřejmostí je i vyhýbání se zakouřenému či jinak znečištěnému ovzduší, nemluvě o aktivním kouření.

Těhotná žena by si měla udržovat přiměřenou pohybovou aktivitu - vhodné jsou pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, plavání nebo speciální cvičení pro těhotné ženy. Cvičení pomůže ženě udržet si kondici, aby mohla lépe zvládnout těhotenství a porod, a také starostlivost o děťátko po narození.

Podle novějších výzkumů není zapotřebí počas normálně probíhajícího těhotenství pozastavit sexuální aktivitu, pouze se omezí praktiky, které jsou ženě nepříjemné.

Zdravé těhotenství je přibližně po 40 týdnech ukončeno porodem.

10.10.2011

Bylinky, čaje a nápoje v těhotenství

Těhotné ženy by se měly vyhýbat mnohým bylinkovým čajům a nápojům, které jsou jinak zdraví prospěšné. V tomto článku najdete seznam nejběžnějších nápojů rozdělených do čtyř skupin podle bezpečnosti jejich užívání v těhotenství.

10.10.2011

Potraviny a kořeniny v těhotenství

Počas těhotenství byste se měli vyhýbat nadměrnému užívání většiny kořenin, včetně bylinek jako bazalka nebo majoránka. Mnohé kořeniny stimulují dělohu a ve větším množství by mohly vyvolat kontrakce. V tomto článku najdete seznam nejběžnějších kořenin, rozdělených do čtyř skupin podle bezpečnosti jejich použití v těhotenství.

10.10.2011

Léčivé rostliny v těhotenství

Těhotenství vyžaduje zvýšenou opatrnost při užívání všech forem léčiv, včetně léčivých rostlin. Mnohé byliny stimulují dělohu a vyvolávají kontrakce, jiné zas obsahují mutagenní sloučeniny, které poškozují plod. V tomto článku najdete seznam nejznámějších léčivých rostlín, rozdělených do čtyř skupín podle bezpečnosti jejich použití v těhotenství.

10.10.2011

Problémy v těhotenství

Ženy počas těhotenství zažívají množství poměrně neškodných, ale nepříjemných problémů. Těhotné ženy mohou trápit nevolnosti, nadměrná tvorba slin, pálení záhy, nadýmání, zácpa, křečové žily, nateklé končetiny, zadržování vody v těle, hemeroidy, bolesti zad, bolesti v oblasti pánve. Často trpí dýchavičností, závratěmi, mdlobami a dokonce sa může objevit inkontinence. Nezoufejte, většinu těchto nepříjemností lze zmírnit nebo odstranit jednoduchými opatřeními.

10.10.2011

Metody ulehčení porodu

Přehled poloh při porodu, seznam běžných metod na ulehčení porodu, jejich výhody a nevýhody.

Zasílat novinky na e-mail