10.10.2011

Problémy v těhotenství

Ženy počas těhotenství zažívají množství poměrně neškodných, ale nepříjemných problémů. Těhotné ženy mohou trápit nevolnosti, nadměrná tvorba slin, pálení záhy, nadýmání, zácpa, křečové žily, nateklé končetiny, zadržování vody v těle, hemeroidy, bolesti zad, bolesti v oblasti pánve. Často trpí dýchavičností, závratěmi, mdlobami a dokonce sa může objevit inkontinence. Nezoufejte, většinu těchto nepříjemností lze zmírnit nebo odstranit jednoduchými opatřeními.

Nevolnosti

Nevolnosti mohou těhotnou ženu zastihnout nejen ráno ale i počas dne. Nevolnost lze zmírnit častějším přijímáním menších porcí jedla. Nepřejídejte se! Dbejte na to, abyste neměli prázdný žaludek.

Řešení:
 • Před spaním nekonzumujte jídla s vysokým glykemickým indexem (jednoduché sacharidy, bílé pečivo, sladkosti), které způsobí, že v průběhu noci rychle vyhládnete. Pokud Vás v těhotenství trápí častý hlad a ranní nevolnosti, cca. hodinu před spaním snězte lehké jídlo z celozrnných obilnin, které sa dobře tráví, a zároveň Vám bude dodávat potřebnou energii až do snídaně.
 • Vždy mějte poruce kousek celozrnného pečiva, piškot nebo sušené ovoce. Ženám, kterým hned po probuzení hrozí silná nevolnost a zvracení, někdy pomáhá sníst sladkou drobnost ještě v posteli, dříve než vstanou. Pomáhá i zázvorový čaj nebo chladný džus (ne studený).
 • Při pocitu akutní nevolnosti se v sedu předkloňte a hlavu dejte mezi kolena.

Poznámka: Podle některých zdrojů může nadměrná nevolnost v těhotenství souviset s překyselením organismu, čemu je žena v tomto období více náchylná jednak pro absenci menstruace (ta pomáhá regulovat pH organismu) a také pro zvýšenou chuť na sladké. Těhotné ženy trpící nadměrnou nevolností by se měly vyhýbat nadměrné konzumaci červeného masa, jednoduchých cukrů a pečiva z bílé mouky, které organismus překyselují. K zlepšení zdravotního stavu může pomoci dostatečná konzumace čerstvé zeleniny, konzumace výživových doplňků s obsahem chlorelly, spiruliny nebo zeleného ječmene.
Přetrvávající neřešené překyselení organismu ženy v těhotenství ohrožuje zdraví matky i dítěte.

Nadměrná tvorba slin

Žena počas těhotenství může pociťovat zvýšenou tvorbu slin. 

Řešení:

Slinotvorbu lze omezit vyplachováním úst mátovými přípravkami, doporučuje se jíst hodně ovoce a zdržet se konzumace potravin z velkým obsahem škrobu.

Pálení záhy

Pálení záhy je velmi nepříjemné a vyskytuje se hlavně v pozdějším období těhotenství, kdy zvětšující se děloha nadzvedne žaludek a zvyšuje riziko refluxu. 

Řešení:

Pálení záhy odstraníte nebo zmírníte konzumací menších dávek jídla. Vyhýbejte se kořeněným, tučným a mastným jídlám a nejezte méně než hodinu až dvě před spaním.

Nadýmání a zácpa

Počas těhotenství ženy často trpí na nadýmání a zácpy. Je to způsobené tím, že počas těhotenství se vlivem hormálních změn snižuje činnost střev. V těhotenství není vhodné užívání běžně dostupných laxativ. Vyprázdňování povzbudíte pravidelným pohybem.

Proti nadýmání a zácpě si můžeme pomoci především zvýšením příjmu tekutin, dostatečným příjmem  vlákniny, ovoce, celozrnných výrobků. Jezte hlavně pomaly, málo a často.

Něktoré těhotné ženy při zácpě a nadýmání trpí silnými křeči v oblasti střev a dělohy. Často se to stává ženám, které v minulosti překonali zánětlivé onemocnění střev, endometriózu, nebo absolvovali gynekologickou nebo jinou operaci v oblasti břišní dutiny, a jsou způsobeny srůsty v břišní dutině. Tyto příznaky mohou být velmi nepříjemné a znepokojivé, ale obvykle nesignalizují závažný problém. Důležitým rozlišovacím kritériem je zmírnění bolestí po vyprázdnění nebo uvolnění plynů. V případě jakékoliv pochybnosti však raději konzultujte situaci s lékařem.

Pokud se bolesti vyskytují v počátečné fázi těhotenství (před ultrazvukovým potvrzením uložení zárodku v dutině děložní), jsou lokalizovány na jedné straně, časem se stupňují nebo jsou provázeny krvácením, bezodkladně vyhledejte lékařskou pomoc. Mohlo by se jednat o mimoděložní těhotenství nebo jiné závažné komplikace.

Řešení:
 • Pohybové aktivity, jako například těhotenská jóga, Pilátes, a procházky na čerstvém vzduchu.
 • Dobrý pitný režim - konzumujte čistou vodu (nie příliš studenou), zředěné stoprocentní džusy, šípkový nebo slabý zázvorový čaj, slabý zelený alebo kopřivový čaj, vodu s citronovou šťávou. Vyhýbejte se černému čaji, kávě a slazeným nápojům.
 • Zelené "superpotraviny" - chlorella, spirulina a zelený ječmen, resp. sušená šťáva ze zeleného ječmene (GREEN MAGMA) - velmi prospěšná v těhotenstve, v rámci přípravy na otěhotnění i jako podporná léčba při neplodnosti. Zelený ječmen je velmi bohatý na vitaminy (včetně kyseliny listové), minerály a enzymy. Tyto potraviny zároveň pomáhají kompenzovat překyselení organismu, které může způsobovat zvýšené těhotenské nevolnosti.
 • Hořčík - užívání výživových doplnků s obsahem hořčíku podporuje činnost střev a pomáhá proti zácpě.
 • Kyslomléčné výrobky - mnohým těhotným ženám prospíva k pravidelnému vyprázdňování konzumace živých jogurtů nebo kyslomléčnych nápojů. Nadměrný příjem mléčných výrobků však vede k zahlenění organismu a zvýšenému riziku respiračních onemocnění.
 • Švestky - ve všech podobách podporují plynulý pohyb střev. Upřednostňujte přírodné formy bez nadměrného cukru a konzervantů (čerstvé, sušené BIO švestky, džusy a podobně).
 • Lněná semínka - 2pl semínek namočte do 1dl vody. Semínka změknou a uvolní průhledný sliz. Konzumujte semienka spolu se slizem.
 • Psyllium - semínka z indického skorocelu namočené ve vodě zabezpečí dostatečný příjem kvalitné vlákniny.

Poznámka: zvýšený příjem vlákniny bez dostatečného příjmu tekutin může vést k zhoršení zácpy.

Křečové žíly

Křečové žíly mohou těhotné ženy trápit v druhé polovině těhotenství, kdy rostoucí bříško tlačí na žíly a zhoršuje odtok krve z nohou. 

Řešení:
 • Vyhýbejte se dlouhému setrvávání vestoje a procvičujte nohy. Věnujte se vhodné pohybové aktivitě.
 • Při únavě a bolesti nohou si lehněte a vyložte nohy tak, aby byly výše než hlava a trup.
 • Konzumujte dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, a celozrnné obiloviny. Pohanka obsahuje rutin, který podporuje pružnost žil.
 • Noste pohodlnou obuv a  podporné punčochy.

Zadržování vody a nateklé končetiny

Zadržování vody v těle počas těhotenství je poměrně běžný jev, který zapříčiňuje následné natékání končetin.

Řešení:
 • Vyhýbejte se přesoleným jídlám.
 • Noste pohodlné oblečení, které nikde netlačí a nestahuje, a nebrání tak volnému průtoku krve a lymfy.
 • Oddechujte s nohami na vyvýšeném místě.

Poznámka: natékání končetin v těhotenství může signalizovat oslabení ledvin, nadledvin nebo srdce. V závažných případech a při náhlém zhoršení stavu urychleně konzultujte stav s lékařem. Zanedbání může být rizikem pro matku i dítě.

Hemeroidy

Hemeroidy sa mohou objevit v posledním stádiu těhotenství. Příčinou jsou často zácpy a zvýšený tlak bříška na oslabené svaly pánevního dna.

Řešení:
 • Viz opatření proti zácpě - pitný režim a strava.
 • Spánek v poloze na boku.
 • Posilňování svalů pánevního dna. Pro tento účel jsou vhodné těhotenské cvičení jako Pilátes, jóga, Kegelovy cviky nebo cvičení podle Mojžíšové upraveno pro těhotné.

Bolesti zad a bolesti pánve

Počas těhotenství se vlivem hormonálních změn připravujících tělo na porod uvolňují spojení mezi klouby a ženy začínají trpět bolestmi zad a páne. Bolesti zad někdy dokonce patří k prvním příznakům těhotenství ještě před vynecháním menstruace, jindy se dostaví až v druhém nebo třetím trimestru, kdy vyklenující se bříško způsobí změnu držení těla.

Řešení:
 • Cvičení na zpevnění pánevního dna a svalového korzetu trupu zlepší držení těla a sníží riziko bolestí zad a pánve. Také zvýší pravděpodobnost nekomplikovaného porodu a rychlé poporodní rekonvalescence.
 • Nošení pohodlné obuvi na nízkém podpatku, případně i zdravotnické obuvi.
 • Spánek v poloze na boku.
 • Relax v podobě masáže.
 • Vyhýbejte sa nošení a zvedání těžkých věcí. Pokud je to nutné (např. zvedání dítěte), zpevněte před zvedáním pánevní dno a trup a zvedejte pomocí rukou a nohou s rovnými vzpřímenými zády.

Dýchavičnost

Počas těhotenství se u ženy zvyšuje celkový metabolismus, včetně dechové frekvence. Dýchavičnost se projevuje pna začátku těhotenství vlivem hormonálních změn, a pak zase ke konci, když bříško omedzuje dechovou kapacitu plic.

Řešení:
 • Při náhlém zadýchání si sedněte a oddechněte.
 • Pohybujte se co nejvíce na čerstvém vzduchu.
 • Věnujte se relaxačním dechovým cvičením, které Vám přinesou nejen zlepšení prokrvení a okysličení organismu, ale i příjemné uvolnění. Na začátku je vhodné nastudovat si vhodné postupy, abyste předešli hyperventilaci.

Závratě

Ženy počas těhotenstva mohou trpět závratěmi, které bývají způsobeny hormonálními změnami a zvýšenou zátěží organismu.

Řešení:
 • Vstávejte pomalu a nedělejte prudké pohyby.
 • Vyhýbejte se stresovým situacím.
 • Dodržujte pitný režim.
 • Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

Poznámka: časté a silné závratě mhou signalizovat problémy s krevním tlakem nebo oslabení ledvin. Z hlediska TCM jsou ledviny klíčovým orgánem pro plodnost a zdravé těhotenství. Zanedbání může být rizikem nejen pro matku ale i dítě, proto doporučujeme konzultovat stav s odborníkem na tradiční čínskou medicínu.

Stresová inkontinence

U některých žen sa počas těhotenství vyskytují slabé úniky moči. Příčinou může být oslabení svalstva pánevního dna, snížené napětí svalstva pod vlivem hormonálních zmien, v pozdějších fázích těhotenství býva příčinou kopání miminka a celkově zvýšený tlak dělohy na močový měchýř.

Řešení:
 • Posilňování svalů pánevního dna vhodným cvičením - např. Kegelovy cviky
 • Neodkládejte potřebu na močení - jeden dobře mířený kopanec děťátka Vám může lehce udělat škrt přes rozpočet.
 • Při náhlém nástupu inkontinence byste měli stav konzultovat s lékařem, může jít i o zánět močových cest.

Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka je stav charakterizovaný zvýšenou hladinou krevního cukru počas těhotenství. Vyskytuje sa u 2 až 10% nastávajícich maminek, je to tedy jeden z nejběžnějších zdravotních problémů v těhotenství.

Více o těhotenské cukrovce

Preeklampsie a eklampsie, HELLP syndrom

Diagnóza původne známá ako toxémie, je charakterizována zvýšeným krevním tlakem a zvýšeným obsahem bílkovin v moči. Obvykle se projevuje v druhé polovině těhotenství, často až ke konci třetího trimestru. Nediagnostikovaná preeklampsie může vést k eklampsii, co je vážný stav ohrožující zdraví a život matky i dítěte.

Více o preeklampsii


Autor článku:
Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Zasílat novinky na e-mail