10.10.2011

Vitaminy na podporu plodnosti ženy

Neplodnost často souvisí s nedostatečným příjmem nebo vstřebávaním některých klíčových živin. Uvedený seznam obsahuje potřebné vitaminy a minerály v terapeutických dávkách.

Složka Množství Význam
Beta-karoton 15mg Prekurzor vitaminu A, podporuje plodnost.
Vitamin B1 20mg
Vitamin B2 20mg
Vitamin B3 20mg
Vitamin B5 20mg
Vitamin B6 20mg Podporuje odbourávání prostaglandinů způsobujícich menstruační křeče, pomáhá prodloužit zkrácenou luteální fází.
Vitamin B12 20mcg Nedostatek vitaminu B12 způsobuje kromě jiného neplodnost a opakované potraty, nedostatečnou krvetvorbu a zhoršené odbourávání homocysteinu. Nedostatek hrozí především veganům a lidem s poruchami vstřebávání živin. Vegánským zdrojem vitaminu B12 je sladkovodná řasa spirulina (vegani by měli kombinovat se zinkem pro vyvážení obsahu mědi).
Kyselina listová 400mcg Nevyhnutná pro krvetvorbu, správné dělení buněk a odbourávání homocysteinu, klíčový vitamin pro zdravé otěhotnění.
Vitamin C 200mg Antioxidant, důležitý pro mnohé biochemické procesy v organismu, upravuje srážlivost krve (bráni vzniku krevních sraženin), zlepšuje pružnost cév a snižuje riziko nadměrného krvácení. Napomáhá vstřebávání železa (podpora krvetvorby) a podporuje odbourávání nadbytku mědi (změna hormonální rovnováhy v prospěch progesteronu).
Vitamin E 300iu důležitý pro plodnost, tvorbu hormonů a fungování celého organismu
Vitamin D 100iu Pomáhá udržovat hormonální rovnováhu a vyvážený poměr mezi estrogeny a progesteronem (nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko estrogenové dominance a neplodnosti).
Hořčík (elementární) 20mg Zlepšení hormonální rovnováhy, zmírnění menstruačních křečí. Stresová životospráva zvyšuje riziko nedostatku hořčíku.
Chrom 20mcg
Jód 500mcg správné fungování štítné žlázy, vhodné je užívat výživové doplňky s jódem v přírodní formě (mořské řasy)
Mangan 5mg Podporuje odbourávání nadbytku mědi v organismu, následkem je zlepšení hormonální rovnováhy v prospěch progesteronu.
Selen 100mcg
Vápník (elementární) 20mg
Zinek (elementární) 30mg Zinek pomáhá zlepšit hormonální rovnováhu v prospěch progesterónu. Zinek je antagonistem mědi (měď zvyšuje hladinu estrogenů). Potřebují ho doplnit především ženy s estrogenovou dominancí (PMS, endometrióza, cysty). Nedostatkem zinku jsou ohroženi lidé se speciálním stravováním (bezlepková a vegetariánská či vegánská dieta) a s poruchami vstřebávání (celiakie).
Železo 5mg Nedostatek železa zvyšuje riziko nadměrného krvácení, potratů a chudokrevnosti. Vhodné je přijímat železo v přirozené formě - melasa, sladkovodná řasa Spirulina, zelený ječmen.
Rybí olej (Omega-3 mastné kyseliny) 1000mg hormonální rovnováha, správné fungování celého organismu


Autor článku:

Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Číst dále:

Zasílat novinky na e-mail