Detoxikace

10.10.2011

V těle moderního člověka se běžně nachází množství různých cizorodých chemikálií, které narušují metabolické procesy, interferují s hormonální regulací a mohou způsobovat neplodnost.

Jak se toxiny dostávají do organismu

Toxiny přijímáme především:

  • z narušené střevní mikroflóry - patogenní osídlení střeva dokáže produkovat široké spektrum velmi nebezpečných toxinů, které se vstřebávají do krve a otravují celý organismus
  • z potravy - průmyslové potravinářské přísady, tzv. "éčka" (konzervanty, stabilizátory, barviva, umělá sladidla, glutamát sodný), pesticidy, herbicidy, umělá hnojiva, zbytková antibiotika, ftaláty, průmyslové znečištění a další
  • z vody - voda z kohoutku obsahuje chlor, může obsahovat těžké kovy a zbytkové znečištění z původního zdroje. Balené vody a nápoje navíc často obsahují ftaláty.
  • z ovzduší - průmyslové exhaláty, ftaláty, výpary rtuti*, cigaretový dým a další
  • z kosmetiky a drogerie - hliník v antiperspirantech a opalovacích krémech, rtuť v spermicidních gelech, parabeny, ftaláty, sulfáty, akrylamid, formaldehyd, toluen, dioxiny a mnohé další chemikálie najdeme v kosmetice, chlor, fenoly a formaldehyd v čistících prostředcích, a mnohé další v dekorativní kosmetice, přípravcích na vlasy, atd.
    Nebezpečné chemikálie se uvolňují i z menstruačních vložek a tamponů.
  • z kuchyňského nádobí - nebezpečné jsou teflonové pánve (při zahřátí na vysokou teplotu se teflon rozkládá a uvolňuje nebezpečné flourované uhlovodíky), hliníkové hrnce a příbory, plastové nádoby na uchovávání jídla (plastové nádoby nepoužívejte na zahřívání jídla v mikrovlnné troubě, ani na uchovávání v lednici, melaminové talíře a příbory (při zahřátí mohou uvolňovat melamin a formaldehyd), dekorace na keramických talířích a sklenicích (uvolňují olovo a kadmium)
  • prostřednictvím léků a očkování - některé vakcíny obsahují rtuť a hliník, který u přecitlivělých dětí může vyvolávat nadměrné dráždění imunity, zápal mozku, alergie, poruchy chování, a existuje i podezření na zvýšené riziko vzniku autizmu. Užívání jakýchkoli léků vždy nese určité riziko intoxikace, či už samotnou účinnou látkou, pomocnými přísadami nebo příměsemi. Časté jsou komplikace z nesprávně předepsaných léků, nevhodných kombinací léčiv, ale také z individuálních reakcí pacienta na daný lék. Pokud je to možné, omezte užívání léků na minimum, a v případě potřeby je nahraďte přírodními alternativami s méně škodlivým dopadem na zdraví.

I nejzdravěji se stravující jedinci se nevyhnou příjmu škodlivých chemikálií, které mohou mít dalekosáhlé dopady na jejich zdraví. Lidé s dobrou genetickou výbavou a odolnou konstitucí mohou intoxikaci překonat bez významnějších komplikací, oslabení jedinci se sníženou činností orgánů s detoxikační funkcí (játra, ledviny) nebo zvýšenou citlivostí na chemikálie se při intoxikaci vystavují zvýšenému riziku různých zdravotních problémů.

Problémy s otěhotněním, neplodnost

V některých oblastech má až 33% párů problémy s plodností. Rostoucí výskyt problémů s otěhotněním souvisí s několika hlavními faktory:

  • nevhodné složení stravy - rychlé občerstvení, nedostatek základních živin, nadbytek kalorií, nadměrná konzumace živočišných bílkovin, sladkostí, ztužených tuků, umělých sladidel, glutamátu, konzervantů a obecně "éček"
  • nedostatek vyváženého pohybu - lidem se sedavým zaměstnáním často chybí vhodná kompenzace ve formě pohybu, který by zabezpečil zpevnění svalového korzetu, pánevního dna, a zabezpečil tak správné držení těla a přiměřené prokrvení oblasti pánve
  • nadbytek toxických chemikálií v potravě, vodě, ovzduší, atd (viz seznam výše)

Následkem jsou problémy s plodností, jako:

  • poruchy hormonální regulace u žen - estrogenová dominance, nedostatek progesteronu (selhání žlutého tělíska), nadbytek androgenů, prolaktinu - projeví se jako PMS, cysty, anovulace, polycystické vaječníky, endometrióza, opakované potraty a jiné
  • poruchy hormonální regulace a spermatogenezy u mužů
  • poruchy funkce štítné žlázy - zvýšená i snížená funkce štítné žlázy má negativní dopad na plodnost
  • zvýšená srážlivost krve - může způsobovat opakované spontánní potraty v rané fázi těhotenství
  • imunitní příčiny neplodnosti - imunitní reakce na vlastní spermie a vajíčka, protilátky proti spermiím partnera u ženy, protilátky proti zárodku, a j.

Těhotenství a kojení

Ženy po otěhotnění odevzdávají velkou část své chemické zátěže svým dětem. Část toxinů prochází placentou ještě v těhotenství (rtuť, hliník), další jsou mobilizovány po porodu počas kojení (dioxiny, PCB). Kojení je stále považováno za nejlepší způsob výživy novorozence, ale u matek silně zatížených chemikáliemi a těžkými kovy se stává pro dítě nebezpečné.

Matka v těhotenství a při kojení odevzdá svému prvorozenému dítěti až 40% chemikálií, které za svůj život nahromadila ve svém tukovém tkanivu, mozku a dalších orgánech.

V pupečníkové krvi novorozenců bylo nalezeno 287 karcinogenních a neurotoxických průmyslových chemikálií.

Tato nepřirozená chemická zátěž u dětí se dává do souvislosti s nárůstem výskytu autismu, alergií a poruch chování.

Těhotné a kojící ženy by se proto měli podle možnosti vyhýbat rizikovým situacím, jako například:

  • pobyt v prostředí se znečištěným ovzduším (cigaretový kouř, výpary z průmyslových barev a rozpouštědel, kadeřnické a kosmetické salony a pod.)
  • zásahy do amalgamových zubních výplní
  • jakékoliv očkování
  • užívání léků, pokud to není nevyhnutné (i zdánlivě neškodné léky jako acylpyrin či ibuprofen mohou negativně ovlivnit vývoj dítěte)
  • konzumace nevhodných jídel a potravin - upřednostněte doma připravené jídlo z čerstvých surovin před rychlým občerstvením či stravováním v restauraci

Zdravé rodičovství

Pokud plánujete rodičovství, je vhodné začít snížením toxické zátěže, které jste nepochybně vystaveni. Důkladná detoxikace pomůže z organismu vyplavit již nahromaděný nebezpečný chemický balast.

Omezení příjmu chemikálií

  • změna složení stravy - preferujte biopotraviny, celozrnné výrobky, vylučte nepřirozené složky potravy (éčka, konzervanty, umělá sladidla, glutamát, ztužené tuky) - čtěte složení na obalech potravin
  • používejte přírodní kosmetiku a drogerii - prodejny biopotravin často nabízejí i zdravé (resp. méně škodlivé) alternativy ke klasickým zubním pastám, pleťovým vodám a krémům, přírodní mýdla, šampony, čistící přípravky a dámské hygienické vložky a tampony

Zlepšení střevní mikroflóry

Přemnožení patogenních bakterií v střevech způsobuje produkci toxinů přímo v našem těle (tzv. endotoxiny). Příčinou narušené mikroflóry je obvykle užívání léků (hormony, antibiotika, kortikoidy, antipsychotika...), nevyvážené stravování a do velké míry i převzetí nevhodného složení mikroflóry od matky.

K projevům patří průjmy, zácpy, nadýmání, bolesti břicha, potravinové alergie, snížená imunita, migrény, časté kvasinkové infekce, ale i psychické projevy jako deprese, schizofrenie, ADHD, autizmus.

Co třeba udělat pro zlepšení stavu?
  • očista střeva - můžete zkusit zajímavou kombinaci lněných semínek a kefíru, návod zde.
  • vyloučení pšenice, omezení lepku, v závažnějších případech se doporučuje dočasně úplně vyloučit ze stravy všechny obilniny i brambory
  • maximální omezení konzumace mléka a mléčných výrobků, kromě másla
  • doplnit komplexní probiotika se zastoupením všech hlavních probiotických kmenů - Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacillus subtilis
  • doplnit do stravy zdravé tuky - máslo, kokosový olej, olej z tresčích jater

Podrobnější informace najdete v knize Syndrom trávení a psychologie od Dr. Natashi Campbell-McBride (dieta GAPS).

Detoxikace

  • zbavte se zubního amalgamu**
  • absolvujte detoxikační kůru - pomůže Vám zbavit se nahromaděných toxinů a obnovit přirozenou rovnováhu organismu. Nebezpečné jsou především těžké kovy a chemikálie rozpustné v tucích, které se jinak z organismu vyplavují jen velmi obtížně (rtuť, olovo, hliník, ftaláty, dioxiny, PCB). Zamezíte tak přenosu těchto škodlivých chemikálií na Vaše děti počas nitroděložního vývoje a laktace.

Způsoby detoxikace:

  • dostatečný pohyb,
  • dostatečný příjem čisté vody v průběhu celého dne, ráno nalačno vypijte 2dl vlažné vody s citronovou šťávou,
  • masáže, saunování,
  • obklady s ricinovým olejem,
  • derivační koupele,
  • potraviny, kořeniny a bylinky s detoxikačním účinkem: cibule, česnek, červené víno a jiné potraviny s obsahem resveratrolu, semínka ostropestřece mariánského, skořice, čaj Lapacho a další,
  • výživové doplňky s detoxikačním účinkem: šťáva z Aloe Vera, sladkovodní řasy Chlorella a Spirulina, šťáva ze zeleného ječmene, tekutý zeolit.
-----------------------

*Rtuť je vysoce toxická, usazuje se v mozku, v hypofýze (kde způsobuje poruchy hormonální regulace), vazivových tkanivech, a pod. S rtuťovými výpary se můžeme setkat v zubní ambulanci, při rozbití rtuťového teploměru nebo úsporné zářivky. Kromě jiného se rtuť uvolňuje ze zubního amalgamu.

**Zubní amalgam pozůstává ze 40-50 % rtuti, 40-70 % stříbra, 10-30 % cínu, a 5-30 % mědi. Nechte si postupně odstranit amalgamové zubní výplně a nechte je nahradit méně škodlivými alternativami.

Rtuť se z amalgamu uvolňuje jednak při zakládaní, úpravách a odstraňování zubní výplně, dále při  žvýkání, konzumaci kyselých nápojů, ale i v klidovém stavu. 

Kromě akutní otravy hrozí riziko chronické otravy malými dávkami rtuti vyparující se z amalgamu. Zvyšuje riziko širokého spektra onemocnění od poruch imunity (alergie, ekzémy, neplodnost z imunitních příčin - rtuť se naváže na spermie a dráždí pohlavní ústrojenství ženy, čím se vytváří imunitní reakce vůči samotným spermiím), poruch hormonální regulace (problémy se štítnou žlázou, PCOS, endometrióza, poruchy spermatogeneze), až po neurodegenerativní onemocnění, tiky, deprese, poškození orgánů jako mozek, ledviny a játra.

Při odstraňování amalgamu je potřebné postupovat opatrně a odstraňovat cca. 1-2 plomby za měsíc, jinak hrozí akutní otrava rtutí. Cca. týden před plánovaným odstraňováním amalgamu doporučujeme užívat vysoké dávky sladkovodní řasy Chlorella a medvědího česneku, které pomáhají vyplavit rtuť z těla. Hned po odvrtání amalgámu rozžvýkejte tabletku Shlorelly.

Po odstranění amalgamu se přechodně mohou zhoršit zdravotní problémy související s intoxikací rtutí, proto je potřebné pokračovat v užívání chlorelly a medvědího česneku minimálně po dobu 1 měsíce.


Autor článku:

Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Zdroje:

Anna Strunecká, Jiří Patočka: Doba jedová  (2011)
http://harmonyzeolitedetox.com/

Zasílat novinky na e-mail