Překvapivé tipy na zlepšení hormonální rovnováhy
28.10.2014
Tento článek Vás jistě potěší :-) najdete zde několik velmi příjemných doporučení na podporu obnovy hormonální rovnováhy a plodnosti. Pomůže máslo, želatina, mrkev nebo objetí...
1. Zdravé tuky - nezapomínejte na máslo!
Nejnovější výzkumy potvrzují, že pro zdraví potřebujeme všechny druhy přirozených tuků - rostlinné i živočišní. Původní podezření na zvyšování rizika onemocnění srdce a cév v souvislosti s konzumací živočišních tuků se nepotvrdilo! Odhalen byl pravý viník: rafinovaný cukr.
Střídejte proto:
- oleje bohaté na omega-3NMK (panenský lněný, konopný, rybí) - celková denní spotřeba asi 2 až 5 PL,
- máslo nebo sádlo od zvířat, které se pásly ve volném výběhu (ideálně BIO) - celková denní spotřeba asi 1 až 3 PL ,
- panenský kokosový olej - celková denní spotřeba asi 1 až 2 čajové lžičky.
Nic z toho nevynechejte, všechny tři složky jsou důležité!
Vyhýbejte se naopak ztuženým tukům (margaríny) a přepáleným rostlinným tukům.
2. Zdravé bílkoviny - dejte si želatinu
Konzumace čistého masa bez želatinové složky (z chrupavek a kůže) narušuje hormonální regulaci. Pokud si tedy dáváte větší porci čistého masa, dejte si současně i želatinu nebo hydrolyzát kolagenu ve formě výživového doplňku.
"Přírodní" alternativou je masovo-zeleninový vývar, ve kterém se vařili i chrupavky a kůže.
3. Sacharidy - sezonní ovoce ano, pšenice ne
Z obilnin preferujte přirozeně bezlepkové celozrnné druhy upravené vařením (rýže, pohanka, jáhly, quinoa). Vyhýbejte se pšenici, cukru, slazeným nápojům včetně ovocných džusů a sušenému ovoci. Čerstvé, místní sezonní ovoce a menší množství medu jsou v pořádku.
Proč ne pšenice? Lepek a další složky prošlechtěné pšenice dráždí střevní sliznici, způsobují alergie, narušují imunitu a plodnost, a to často i bez zjevných příznaků! Vyloučení pšenice a výrobků z pšeničné mouky může být ze začátku náročné, zdravotně ale prospěje každému z nás.
O něco méně rizikové jsou ostatní lepkové obilniny - ječmen, žito, špalda. Osoby, které netrpí celiakií mohou tyto obilniny v menším množství konzumovat. Pokud si nemůžete odepřít chléb, preferujte kváskový před kynutým.
4. Pohyb
Nejzdravější je přirozený pohyb v přírodě a na slunci - uhodli jste, myslím procházky :-). Tyto doplňte cca. 3x týdně krátkou intenzívní zátěží - posilování, běh a podobě.
5. Dotek a objetí
Nejpříjemnější metoda podpory hormonální rovnováhy: alespoň jedno dlouhé, vydatné objetí s Vašim blízkým denně! Může to být partner, kamarádka nebo i náš domácí mazlíček - pejsek nebo kočka. Fyzická blízkost milované osoby či zvířátka zvyšuje hladinu oxytocinu, takzvaného "hormonu štěstí".
Pokud je objímanou osobou partner, pokračování je na Vás :-) ještě lepší účinek dosáhnete při láskyplném milování a orgasmu.
Oxytocin zmírňuje zánět, bolest a uvolňuje svalové křeče. Oxytocin je antagonista stresového hormonu kortizolu, který při nadbytku významně narušuje hormonální rovnováhu a plodnost.
Oxytocin "zneškodní" přebujelý kortizol, a umožní tak obnovu zdravé hormonální regulace a plodnosti.
To je ostatně zřejmě i důvod, proč se mnohým párům podaří otěhotnět po adopci děťátka, nebo alespoň zvířátka.
6. Další tipy
Jedna mrkev denně
Mrkev obsahuje unikátní druh vlákniny, který pomáhá vyplavovat nadbytečné estrogeny. Nadbytek estrogenů je u mužů i žen nejčastější příčinou hormonální nerovnováhy.
Mrkev zlepšuje poměr mezi estrogeny, progesteronem a kortizolem. Mnohé ženy s PMS a endometriózou po zavedení pravidla "jedna mrkev denně" pocítilo rychlý ústup symptomů. Krevní vyšetření potvrzují snížení hladiny estrogenů v krevním séru.
Tři stroužky česneku denně
Česnek obsahuje složky, které účinně pomáhají obnovit zdravou střevní mikroflóru eliminací přemnožených kvasinek a jiných patogenních mikroorganismů.
Narušená střevní mikroflóra je přitom jedním z nejvýznamnějších (a značně podceňovaných) příčin vzniku všemožných zdravotních problémů. Užívání třech syrových stroužků česneku denně po dobu minimálně dvou týdnů je dobrou prevencí a léčbou problémů s imunitou.
Skořice, zázvor a kurkuma
Tyto kořeniny zlepšují prokrvení pohlavních orgánů, podporují ovulaci a hormonální rovnováhu, snižují riziko tvorby cyst vaječníků, podporují imunitu a zdravé libido.
Účinnou složkou kurkumy jsou žlutá barviva. Na dosažení léčebného účinku si můžete obstarat extrahovaná barviva ve formě tobolky. Jsou volně prodejné v lékárnách jako výživový doplňek (Curcumin).
Čtěte dále:
Autor článku:
Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant
Zdroje:
http://empoweredsustenance.com/balance-hormones/
http://wellnessmama.com/5425/balance-hormones/