Symptotermální metoda

05.03.2013

Symptotermální metoda přináší jedinečný způsob monitorování reprodukčního zdraví ženy. Pomůže Vám předpovědět a potvrdit ovulaci, ověřit správnou funkci žlutého tělíska a štítné žlázy, a dovědět se mnohé další užitečné informace.

Symptotermální metoda je založena na hodnocení tří základních znaků (symptomů) plodnosti:

  1. bazální teplota těla,
  2. cervikální hlen (hlen děložního čípku)
  3. poloha děložního čípku

Hormonální změny v těle ženy v průběhu menstruačního cyklu způsobují snadno pozorovatelné změny stavu těchto znaků. Tyto změny se každý den zaznamenávají do speciální tabulky, která umožňuje přehledné sledování a hodnocení vývoje znaků plodnosti.

Přínos symptotermální metody

Touto metodou určujeme plodné a neplodné dny ženy. Možnosti využití jsou zejména tyto:

  1. správné načasování pohlavního styku pro páry, které chtějí otěhotnět
  2. správné načasování pohlavního styku pro páry, které nechtějí otěhotnět (přirozená antikoncepce)
  3. ověření reprodukčního zdraví ženy
  4. odhalení problémů reprodukčního systému ženy, jako:
    • anovulace
    • opožděná ovulace
    • krátká luteální fáze znemožňující uhnízdění oplodněného vajíčka
    • neplodný cervikální hlen
    • poruchy hormonální regulace - hladiny estrogenu, progesteronu a hormony štítné žlázy
    • prodělaný spontánní potrat

Omezení symptotermální metody

Symptotermální metodu nelze využít u žen, které užívají hormonální antikoncepci.

Využití je limitované u žen, které:
  • nemají menstruační cyklus (mladé dívky před menarché, těhotné a kojící ženy, ženy po menopauze a j.)
  • užívají léky, které ovlivňují znaky plodnosti (léky na podporu plodnosti, analgetika, antibiotika, antidepresiva, antihistaminika, kortikosteroidy a další)

Více o vlivu léků na znaky plodnosti najdete na stránce http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Sledování znaků plodnosti

Měření bazální teploty

V den ovulace může teplota mírně poklesnout a den po ovulaci teplota stoupne a zůstane zvýšená až do menstruace. Období po ovulaci se nazývá luteální fáze podle latinského názvu žlutého tělíska (Corpus luteum), které vznikne po uvolnění vajíčka z folikulu a produkuje hormon progesteron. Progesteron má za úlohu zachovat děložní sliznici až do menstruace, nebo déle, pokud dojde k otěhotnění.

Právě přítomnost progesteronu v luteální fázi způsobuje zvýšení bazální teploty o 0,2 až 0,5°C. Charakteristické zvýšení teploty u zdravé ženy neužívající léky na podporu plodnosti je tedy poměrně spolehlivý důkaz ovulace.

Bazální teplota a funkce štítné žlázy

Pro každého je charakteristická určitá "základní" teplota těla. U ženy v průběhu menstruace až do ovulace (folikulární fáze) je bazální teplota při měření v ústech obvykle v rozmezí 35,9 až 36,2°C, při měření v pochvě je základní teplota o něco vyšší - 36,3 až 36,7°C. Trvale zvýšená základní teplota naznačuje možnost zvýšené funkce štítné žlázy (hypertyreóza), naopak nižší teplota může vypovídat o snížené funkci štítné žlázy (hypotyreóza), a je vhodné tuto možnost ověřit vyšetřením hormonů štítné žlázy z krve.

Více o vztahu mezi bazální teplotou a štítnou žlázou se dočtete v článku Hormóny štítnej žľazy. Narušená funkce štítné žlázy je dobře léčitelná i přírodními metodami, není proto důvod se tím nějak znepokojovat - je však důležité o tom vědět, a po dohodě s lékařem nebo léčitelem přistoupit k vhodným léčebným opatřením.

Výběr teploměru

Nejpřesnější jsou rtuťové teploměry, bohužel se už neprodávají kvůli směrnici EU (rtuť zatěžuje životní prostředí) a byly nahrazeny digitálními teploměry. Hlavními kritérii při výběru digitálního teploměru za účelem měření bazální teploty by měla být zejména přesnost a důkladnost, nikoliv rychlost.

Po zapípání by teploměr měl umožňovat pokračování měření.

Technika měření

  1. Měříme každý den ve stejnou dobu (v rozmezí půl hodiny) po probuzení z minimálně 3-hodinového spánku.
  2. Před měřením se vyvarujeme jakékoliv aktivity, teploměr by měl být poruce hned vedle postele tak, abyste pro něj nemusela vstávat.
  3. V rámci jednoho cyklu se snažte dodržovat stejné podmínky měření, a neměňte je zejména v období ovulace - t.j. teplota v místnosti, tloušťka přikrývky, spaní s pyžamem nebo bez, spaní v objetí s partnerem...

Po naměření si hodnoty zapisujte do připravené tabulky.

Tip pro měření digitálním teploměrem

Před začetím měření podržte teploměr na místě, kde se chystáte měřit teplotu cca. 1-2 minuty, aby se teploměr zahřál na teplotu Vašeho těla. Snížíte tím riziko předčasného ukončení měření ve chvíli, kdy se teploměr ještě jen zahřívá. Toto opatření je důležité zejména u těch teploměrů, které po zapípaní ukončí měření.

Určení rozhraní

Teplotní rozhraní je čára o 0,05°C nad nejvyšší hodnotou naměřenou za posledních šest dnů folikulární fáze. Nejpravděpodobnějším dnem ovulace je poslední den nízkých hodnot teploty.

Délka cyklu

Délka folikulární fáze bývá různá, zpravidla od 11 do 25 dnů. Délka luteální fáze je většinou 10 až 16 dnů, u jedné ženy však bývá poměrně stabilní. Pokud je cyklus nepravidelný a jeho délka se různí o 10 dnů i více, rozdíl je zejména v délce folikulární fáze.

Pokud je Vaše standardní délka folikulární fáze 12 dnů a najednou se natáhne na 16 dnů a více, pravděpodobně jste těhotná! Rozhodující je překročení standardní délky folikulární fáze o 4 nebo více dnů.

Korekce nepřesných měření

Mezi 4:00 a 10:00 teplota stoupá každou hodinu přibližně o 0,1°C. Pokud jeden den vstanete o hodinu dříve než obvykle, k naměřené hodnotě připočítejte jednu desetinu stupně. Naopak, pokud si třeba o víkendu pospíte o dvě hodiny déle, od naměřené hodnoty odpočítejte dvě desetiny stupně.

Pokud jeden den měříte za nestandardních podmínek a vychází Vám velmi rozdílná teplota, je lepší tuto hodnotu přeskočit.

Pozor na korekce v období ovulace!

Cervikální hlen

Hlen produkovaný sliznicí děložního čípku má za úkol regulovat průnik semena do děložní dutiny dle aktuálního stavu plodných dnů. Kvalita hlenu je důležitější než kvantita. Kvalita hlenu se přibližně týden před ovulací mění od žádného hlenu přes mírně plodný (lepkavý, krémový) až po velmi plodný (bílkový hlen).

  • V suchém prostředí bez hlenu spermie přežijí jen několik hodin.
  • V plodném hlenu mohou spermie přežít až 5 dnů od pohlavního styku do ovulace.

UPOZORNĚNÍ: pokud si nepřejete otěhotnět, počítejte s tím, že spolehlivě neplodné jsou pouze "suché dny" od třetího dne po ovulaci do menstruace.

  • Proč ne dříve po ovulaci? Někdy může dojít k vícečetné ovulaci, a to v rozmezí 48 hodin. Po první ovulaci nemáte jistotu, že se ještě nechystá druhá...
  • Proč ne hned po menstruaci? I když je čípek ještě bezprostředně před pohlavním stykem suchý, krátce nato se už může začít produkovat plodný hlen, co někdy stačí k přežití spermií do ovulace a následnému oplodnění. Ženské reprodukční ústrojí navíc není pouze pasivním čekatelem a příjemcem. Přítomnost prostaglandinů v ejakulátu může způsobit urychlení zraní vajíčka a ovulaci.

Zjišťování kvality hlenu

Kvalita hlenu se zjišťuje minimálně třikrát denně, kdykoliv jedeme na toaletu. Začíná se první den po skončení menstruace. Před zjišťováním si důkladně umyjte ruce a můžete vykonat několik poševních stahů, čímž podpoříte stečení hlenu k poševnímu vchodu.

  • A) Prsty setřete hlen z poševního vchodu, promněte mezi prsty a vyhodnoťte: suché, lepivé, krémové, slizké až lubrikační... pokud se po rozevření prstů hlen natahuje na 2 až 25 centimetrů, jde o nejvíc plodný bílkový hlen. V nejplodnějším období se může stát, že ještě před setřením hlen odteče a poševní vchod zůstane suchý.
  • B) Hodnocení po utření zevních genitálií toaletním papírem - podobné jako variant A), hodnotíme jestli klouže špatně (sucho), hladce, nebo velmi lehce, zanechávajíc na papíru stopu bílkového hlenu.

Při hodnocení nezaměňte cervikální hlen s jinými tekutinami (sperma, lubrikační gely, spermicidy).

Poloha děložního čípku

Děložní čípek se na nadcházející ovulaci připravuje nejen tvorbou hlenu, ale i svým tvarem.

Na začátku cyklu by čípek měl být poměrně tvrdý, dlouhý a uzavřený, zasahuje několik centimetrů do pochvy. Asi 4 až 7 dnů před ovulací začíná postupně měknout, zkracovat se a otvírat se. Po ovulaci náhle ztvrdne a prodlouží se. Tyto změny jsou způsobeny zvýšenou hladinou estrogenu.

Hodnocení stavu čípku v rámci STM je volitelné, pokud teplota a hlen dávají jednoznačné výsledky, stavem čípku se nemusíte zabývat. Tento znak je naopak užitečný, pokud teplota a hlen nedávají jednoznačné výsledky.

Zjišťování pozice čípku

Polohu začínáme zjišťovat den po skončení menstruace, podle možnosti každý den ve stejnou dobu. Nejvhodnější pozice je dřep. Polohu čípku nezjišťujeme při infekci a bolestech.

Polohy zjišťujeme řádně umytým prostředníčkem, krátké nehty jsou vhodnější.

Sledujeme měkkost, délku (výšku posazení), otevřenost a přítomnost hlenu. Ženy, které prodělaly vaginální porod budou mít vždy mírně otevřený čípek.

Čípek v těhotenství

Po oplodnění vajíčka během těhotenství zůstává čípek uzavřen a produkuje hustý lepkavý hlen, který brání průniku tekutin a infekcí do dělohy.

V posledních týdnech těhotenství se čípek připravuje na porod - měkne a pomalu se otevírá, hlenová zátka se může uvolnit.

Problémy menstruačního cyklu

První hodnocení je možné po ukončení jednoho celého menstruačního cyklu. Pro odpovědné posouzení možných odchylek hormonální regulace a plodnosti je vhodnější mít k dispozici hodnoty z tří až čtyř po sobě následujících menstruačních cyklů.

Až se lépe obeznámíte s obvyklým průběhem Vašeho menstruačního cyklu, budete schopna posoudit případné odchylky průběžně.

Více o problémech menstruačního cyklu najdete na stránce http://www.rodina.cz/clanek4015.htm

Autor článku:
Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Zdroj: rodina.cz

Zasílat novinky na e-mail