Přírodní léčba endometriózy

04.10.2014

Přírodní medicína nabízí účinné možnosti zlepšení zdravotního stavu žen s endometriózou - pomůže změna životosprávy, bylinky, hydroterapie, detoxikace a další postupy.

Pokud se nechcete spoléhat na hormonální léčbu a práci chirurgů, zde najdete několik doporučení na přírodní léčbu endometriózy. Uvedená opatření je vhodné následovat v případě, že jste již absolvovali konzervativní terapii a chcete zabránit obnovení endometriózy, nebo máte problémy s endometriózou a chcete se připravit na otěhotnění.

S touto kombinací terapií máme velmi dobré zkušenosti. Opakovaně se potvrdilo, že i v případech dlouhodobé neplodnosti s endometriózou 1 až 3. stupně došlo po několika měsících k zlepšení zdravotního stavu a spontánnímu otěhotnění.

1) Omezení příjmu chemikálií a aktivní detoxikace

Z potravy, vody, ovzduší, kosmetiky, drogérie, léků, očkování a dalších zdrojů přijímáme množství škodlivých chemikálií, které narušují hormonální regulaci, imunitu a metabolické procesy organizmu. Následkem může být kromě jiného snížená plodnost až neplodnost.

Narůstající vliv chemikálií jako dioxiny a polychlorované bifenyly (PCB) se dává do souvislosti s narůstajícím výskytem a závažností endometriózy.

Jak toxiny zvyšují riziko vzniku endometriózy

  • rtuť a jiné chemikálie se ukládají v hypofýze a narušují hormonální rovnováhu v prospěch estrogenů, co podporuje bujení endometria
  • blokování progesteronových receptorů dále zhoršuje estrogenovou dominanci
  • játra přetížená toxiny nedokáží efektivně odbourávat estrogeny a organizmus je zaplavován jejich škodlivými metabolity, které podporují bujení endometria
  • xenoestrogeny - chemikálie s estrogenním působením zhoršují estrogenovou dominanci a podporují růst endometria
  • narušení imunity způsobuje, že imunitní systém nerozezná a neodstraní ložiska endometria mimo dutiny dělohy

Úlevu od endometriózy a dalších projevů estrogenové dominance může přinést intenzivní detoxikace od cizorodých chemikálií a těžkých kovů. Více o detoxikaci.

2) Optimalizace stavu střeva a střevní mikroflóry

Zvýšení propustnosti střevní stěny následkem nesprávného stravování a chronické zácpy způsobí průnik natrávených složek potravy do krevního oběhu, co dále zatěžuje játra a imunitu.

Nezjištěné potravinové alergie (na lepek, mléko a další) způsobují zbytečné dráždění imunitního systému, co může mít za následek nerozpoznání ložisek endometriózy mimo dutinu dělohy.

Střevní mikroflóra narušená vlivem nevyváženého stravování, chronické zácpy, konzumace konzervantů a antibiotik neplní svou funkci a oslabuje imunitu.

3) Zelenina a lněná semínka

Skupina fytochemikálií nazývána flavonoidy dokáže blokovat aromatázu, enzym který proměňuje androgeny na estrogeny. Bohaté zdroje flavonoidů mezi potravinami jsou celer a petržel.

Brokolice, kedlubny, zelí, kapusta a jiné brukvovité zeleniny obsahují složky nazývané indoly, které zlepšují metabolizmus estrogenů.

Lněná semínka obsahují množství ligninu a vlákniny, které pozitivně vplývají na hladinu estrogenů.

4) Změna složení tuků ve stravě

Celkový příjem tuků ve stravě by měl pokrýt přibližně 30 až 50% energetického příjmu jedince, v závislosti od fyzické aktivity (aktivnější osoby potřebují více tuků). Nedostatečný příjem tuků může vést k nedostatečné tvorbě hormonů (u žen zejména progesteronu) a poruchám plodnosti.

K zdraví prospěšným tukům patří panenské rostlinné oleje a živočišní tuky jako máslo, nebo i sádlo z domácího chovu nebo v BIO kvalitě. Vyhýbejte se konzumaci ztužených tuků.

OMEGA-3 mastné kyseliny

Mnohé studie potvrzují pozitivní přínos omega-3 mastných kyselin pro ženy s endometriózou. Výzkum dokázal, že rybí olej obsahuje dvě specifické složky, EPA a DHA, které snižují produkci zánětlivé chemikálie prostaglandin E2 v organizmu a tím zmírňují bolest (University of Western Ontario). Výzkum také dokazuje, že konzumace rybího oleje dokáže zpomalit růst endometriálního tkaniva.

Důležitý přitom není jen absolutní příjem Omega-3 NMK, ale i relativní poměr k Omega-6 mastným kyselinám v naší stravě. V běžném jídelníčku výrazně převažují Omega-6 nad Omega-3, co vede k rozladění hormonální regulace. Například olivový olej obsahuje 20-násobně víc Omega-6 než Omega-3, zatímco vyvážený příjem by měl být přibližně 3:1 až 1:1.

Dobré zdroje Omega-3 NMK:
  • tučné mořské ryby jako losos, makrela, sardinky nebo ančovičky,
  • ořechy a semínka - sezam, len, konopná semínka (co platí také o oleji z těchto semínek),
  • pupalkový olej,
  • čištěný rybí olej (neobsahuje těžké kovy, dioxiny a PCB).

Nasycené živočišní tuky

Podle další studie je příjem určitého podílu nasycených živočišních tuků ve stravě rovněž potřebný pro optimální fungování hormonální regulace. Kromě přímého výživového a energetického hlediska sehrává roli i stimulace správné funkce žlučníku a tím rovněž odvod jaterních metabolitů.

Proč je to důležité? Předpokladem správné funkce jater a žlučníku je pravidelné vylučování obsahu žlučníku do dvanácterníku. Primární funkce žluči je emulgovat nasycené živočišní tuky. Pokud však dodržujeme nízkotučnou dietu, nebo nepřijímáme dostatek živočišních tuků, produkce žluči se snižuje, žluč se zahušťuje, a dochází k tvorbě žlučových kamínků. Zablokuje se odvod žluči, neodvádí se jaterní metabolity, narušuje se funkce jater, a ty nedokáží dále dostatečně plnit svou funkci.

Důsledkem nízkotučné diety tak může překvapivě být i vysoká hladina estrogenů a toxinů s estrogenním působením (xenoestrogeny), které podporují vznik endometriózy.

5) Bylinky

  • Vitex jehněčí (Vitex agnus castus) neobsahuje přímo hormony, ale působí na hypofýzu a usměrňuje její funkci podle potřeb organizmu - harmonizuje totiž funkci všech pohlavních hormonů od estrogenů, progesteronu, androgenů až po prolaktin. Je proto vynikajícím pomocníkem v boji proti endometrióze, při prevenci vaječníkových cyst různého typu a při léčbě prakticky jakékoliv hormonální nerovnováhy u žen. Užívají se semena ve formě čaje nebo tinktury.
    Upozornění: vitex není vhodný pro muže kvůli svému antiandrogennímu působení! U mužů snižuje hladinu testosteronu, čím snižuje i plodnost a libido.

  • Ostropestřec mariánský regeneruje játra a pomáhá jim zpracovávat estrogeny. Ostropestřec se užívá ve formě oleje nebo tinktury ze semen, v závažnějších případech je vhodné nasadit intenzivnější kúru z čerstvě drcených semen.
  • Echinacea (Echinacea purpurea) podporuje správnou funkci imunitního systému. Imunita je důležitým faktorem v boji proti endometrióze a proto je vhodné užívat přípravky z echinacey jako prevenci nebo součást léčby.
  • Přeslička a kopřiva obsahují oxid křemičitý, který zastavuje krvácení a podporuje regeneraci sliznic. Pití čaje z těchto bylin pomůže zmírnit a zkrátit menstruační krvácení.
  • Pití zázvorového čaje může zmírnit nevolnost, která se vyskytuje při endometrióze.

6) Obklady a masáže s ricinovým olejem

Ricinový olej při zevním použití formou masáží a teplých obkladů v oblasti břicha podporuje prokrvení, proudění lymfy, zlepšuje imunitní funkci, napomáhá detoxikaci, tlumí zánět a bolest, pomáhá odstraňovat jizvy a srůsty, zlepšuje průchodnost vejcovodů.

Je tedy vynikajícím prostředkem na zmírnění až léčbu endometriózy a souvisejících problémů.

Více o ricínovém oleji a způsobu aplikace.

7) Pohyb

Sport podporuje prokrvení pánevní oblasti a to je důležité při prevenci a léčbě endometriózy.

Vhodné jsou především aerobní pohybové aktivity, které rovnoměrně zatěžují všechny svalové skupiny, například: plavání, chůze (ideálně procházky na čerstvém vzduchu), břišní tance, jóga, tai-chi, chi-kung, Pilátes, cvičení Mojžíšové a podobně.

8) Hydroterapie

Alternativní terapeuti často doporučují tzv. kontrastní sedací koupele. Je to metoda domácí léčby a nebyla podrobena odbornému prozkoumání.

Další možností jsou tzv. derivační koupele.

9) Odstranění bakteriálních a kvasinkových infekcí

Americká studie vykonána na 50 ženách s endometriózou dokázala, že 40 žen (80%) mělo současně bakteriální nebo kvasinkovou infekci. Po osmi týdnech léčby došlo k významnému zlepšení symptomů.

Při závažnějších bakteriálních infekcích bývají doporučovány lokální antibiotika, není to ale jediná možnost. Po použití antibiotik je pak důležitá následná aplikace lokálních probiotik (vaginální čípky s obsahem laktobacilů vyskytujících se ve zdravé vaginální mikroflóře), aby nedošlo k obnovení infekce.

Jak odstranit infekce bez použití antibiotik se dočtete v článku Přírodní léčba gynekologických infekcí.

Přidejte se k mé FB stránce Život s endometriózou, a získejte nejaktuálnější informace o možnostech konzervativní i přírodní léčby.
Pokud Vás zajímá možnost soukromého sdílení s dalšími ženami s endometriózou či adenomyózou, připojte se k uzavřené skupině Endometrióza a adenomyóza v síti FB.
Těším se na Vás :-)

Váš Fertility konzultant, Ing. Helena Bieliková

10) Omezení stresu

Kortizol je hormon, který se podílí na stresové reakci. Prodloužené období stresu způsobuje zvýšení hladiny kortizolu, co může vést ke snížení hladiny progesteronu a celkové hormonální nerovnováze.

Konkrétní výzkum na 49 ženách prokázal, že ženy s endometriózou měly oproti kontrolní skupině (bez endometriózy) významně zvýšené hladiny kortizolu.

Prostředky ke snížení stresu a jeho negativních následků:

  • Ašvagandha - ajurvédská káva
  • Komplex vitaminů skupiny B
  • Vitamin C
  • Zinek
  • Magnézium (hořčík)

Další metody redukce stresu:

  • cílená meditace
  • břišní dýchání
  • různé relaxační techniky - masáže, hydroterapie, aromaterapie, colorterapie, ...

11) Péče o tělo počas menstruace

  • Šetřete se: vyhýbejte se nadměrné námaze, nevystavujte se přílišnému teplu ani chladu, hlavně nohy si držte v teple.
  • Pohodlně se oblečte a obujte: nenoste úzké kalhoty či jiné oblečení které tlačí nebo stahuje v oblasti pasu. Nenoste vysoké opatky - nepřirozené držení těla zvyšuje napětí břišních svalů a může zhoršit menstruační křeče.
  • Správná strava: počas menstruace nekonzumujte moc zahřívajících potravin jako červené víno, káva, tvrdý alkohol, kořenitá a smažená jídla. Ani opačný extrém však není dobrý (zmrzliny, chlazené nápoje).
  • Menstruační hygiena: ženy trpící endometriózou by podle možnosti neměli používat menstruační pomůcky, které brání volnému odtékání krve (tampony, menstruační kalíšky). Vhodnější jsou neparfemované vložky s co nejmenším množstvím chemikálií, které mohou dráždit pokožku a sliznici pochvy.

Ženy, které trpí silným menstruačním krvácením, by svému tělu měli dopřát dostatek živin na obnovu ztracené krve. Klíčové je doplnění železa (vysoká koncentrace je v třtinové melase, listové zelenině, mořských řasách, sušených meruňkách a rozinkách), vitaminů skupiny B (B-komplex, celozrnné obilniny, spirulína, ořechy) a vitamínu K (listová zelenina, zelený ječmen). Pozor na petrželovou nať, ve velkém množství zesiluje menstruační krvácení.

12) Progesteronový krém

Progesteronový krém pomáhá zlepšit hormonální rovnováhu ve prospěch progesteronu, čím odstraňuje množství negativních příznaků estrogenové dominance.

Je důležité vybrat správný krém, který obsahuje skutečně aktivní formu progesteronu vstřebatelnou přes pokožku (USP progesteron), a zároveň žádné nežádoucí přísady s estrogenním působením.

Progesteronový krém se aplikuje na pokožku zápěstí, vnitřní strany ramen nebo stehen či na hruď v množství a čase předepsaném na konkrétním balení. Je důležité nepřekračovat dávkování a užívat tento přípravek jen v opodstatněných případech, aby nedošlo k předávkování. Příliš vysoké dávky progesteronu mohou mít vedlejší účinky jako změny nálady, deprese, zadržování vody v organizmu, nárůst hmotnosti, nebo i vynechání menstruačního krvácení (pseudogravidita - “falešné těhotenství”).

Progesteronový krém si můžete objednat ze stránek Lázní Jablonec. Osobně mohu doporučit krém výrobce Organic Excellence.

Kam dále:

Autor článku:
Ing. Helena Bieliková

Zdroje:

http://www.psychologia.sk/forum/read.php?id=174849
http://primar.sme.sk/c/4116990/endometrioza.html
http://www.casopismamina.sk/mamina/zdravie/endometrioza-stale-zahadna.html
http://www.healthworld.cz/syrael/?content=verejnost&page=endometrioza
http://altmedicine.about.com/od/healthconditionsdisease/a/endometriosis.htm

Zasílat novinky na e-mail