Hormonální jógová terapie

18.08.2013

Hormonální jógová terapie přirozenou cestou odstraňuje potíže, způsobené hormonální nerovnováhou. Na základě vědeckého výzkumu byly prokázány účinky tohoto cvičení u všech účastnic, které HJT cvičily.

Hormonální jógová terapie (HJT) příznivě působí na široké spektrum zdravotních problémů souvisejících s nevyváženou hladinou hormonů u žen: premenstruační syndrom, symptomy menopauzy jako návaly, nespavost, emocionální nestabilitu, podrážděnost, nepravidelnosti menstruace, pocity stresu, paniky, deprese a nerozhodnosti, nízké libido, urogenitální suchost, ztrátu vitality, migrény, také intelektuální symptomy, snížení paměti, cysty na vaječnících, polycystické vaječníky, neplodnost, předčasný přechod, osteoporózu, inkontinenci, syndrom karpálního tunelu, nedostatečnou činnost štítné žlázy, vypadávání vlasů, suchou pleť, lámavé nehty, akné.

Díky cvičení se zharmonizuje celý hormonální systém. HJT pracuje s celým tělem, působí na aktivaci vaječníků, hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek a také nadledvinek, které hrají významnou roli při produkci hormonů. HJT podporuje plodnost, pomáhá zvyšovat imunitu a omlazovat tělo. Podporuje také sebevědomí a pocit sebedůvěry. Ženy se zkrátka cítí výborně.

JAK FUNGUJE HJT

Hormonální jógová terapie je přírodní léčba na základě sestavy speciálních cviků a je zaměřena na zmírnění a postupné odstranění problémů žen, které trpí nevyváženou hladinou hormonů. Vychýlení hladin estrogenu a progesteronu může způsobit různé závažné zdravotní potíže.

HJT působí především na hladinu ženských hormonů: estrogenu a progesteronu.
Děje se tak prostřednictvím jógových pozic (ásan), které stimulují žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou součástí endokrinní soustavy. HJT působí především na vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu a nadledvinky. Protože účinnost cviků je zintenzívněná tibetskými technikami, účinek se dostaví velmi rychle.

Vyvážený poměr estrogenů a progesteronu je nezbytný pro ženský reprodukční systém, zdravé kosti a srdce a také ovlivňuje i klíčové funkce mozku jako např. pozornost, verbální, prostorovou a krátkodobou paměť. Jeho snižování způsobuje řídnutí kostí, osteoporózu, návaly a depresivní stavy v klimakteriu, srdečně-cévní problémy, únik moči a také problémy s pamětí. Ženské pohlavní hormony mají také ochrannou funkci: snižují hladinu cholesterolu, hladinu nezdravého LDL cholesterolu a naopak, zvyšují hladinu zdravého HDL  cholesterolu. Po 40-tce, když se tělo přeprogramuje a produkuje jich stále méně, klesá i hladina ochranného cholesterolu.

Hormonální nerovnováha způsobuje abnormality menstruačního cyklu (silné, bolestivé krvácení, cysty, PCO, PMS, předčasnou menopauzu apod.). Cysta na vaječnících vzniká z důvodů nečinnosti zralého folikulu. Je tomu tak proto, že folikul neobsahuje vajíčko nebo již zaniklo. Folikul tak může růst dál, uvnitř se začne vytvářet tekutina, a tak vznikne cysta na vaječníku. Tato porucha je způsobena hormonální nedostatečností. Pokud se tvoří velké množství cyst, je funkce vaječníků stále oslabována a hrozí neplodnost. FSH stimuluje folikul, díky kterému vajíčko dozrává a je připraveno k ovulaci. Pokud je FSH málo, folikul a s ním i vajíčko nedozrává a nedojde k ovulaci.

ÚČINNOST METODY HJT

Na základě výzkumu provedeného v roce 1993 Dinou Rodrigues (zakladatelkou HJT) spolu s lékaři bylo zjištěno: bez použití léků došlo po 3 - 4 měsících cvičení k vymizení příznaků u 100% účastnic a pokud nějaký symptom ještě pociťovaly, byla jeho intenzita téměř nulová.

  • U žen trpících sníženou hladinou hormonů hladina hormonů v průměru narostla o 254% za 4 měsíce.
  • Průměrný věk účastnic byl 47 let, avšak ani pokročilejší věk nebyl překážkou. U některých žen po 70-tce mohly být aktivovány vaječníky, zvýšila se hladina estrogenu a symptomy zmizely. Později se přidávaly ke cvičení i mladší účastnice.
  • Symptomy jako podrážděnost, neurastenie, emoční labilita, plačtivost, nespavost, neklid, stres, nerozhodnost, únava a deprese, zmizely po 2 až 3 měsících cvičení. U 100% žen zcela vymizel PMS, migréna, stres a panika, nebo byla jejich intenzita blízká nule. HJT pomocí specifických cviků, bez léků, reaktivuje produkci hormonů v těle, působí na celý organismus a přináší vitalitu, dobré zdraví a pohodu.
  • Předčasná menopauza - u mladších žen dochází poměrně často k hormonálním problémům. Např. předčasná menopauza se může objevit již před 30. rokem věku a způsobit neplodnost i psychické problémy. I v těchto případech byla hormonální hladina normalizována a plodnost byla obnovena.
  • PMS a polycystické vaječníky - se stále častěji objevují i u mladých žen. Po cca 3 až 4 měsících cvičení se vaječníky a menstruace opět normalizovala a cysty zmizely. U účastnic výzkumu v 80% případů došlo k plánovanému otěhotnění po 4-6 měsíčním cvičení.
  • Vypadávání vlasů, lámavé nehty a suchá pleť - je také výsledkem snížení hladiny hormonů. HJT tyto symptomy eliminuje.

Hormony a stres

Je vědecky dokázáno, že stres silně ovlivňuje hladinu hormonů. Z tohoto důvodu věnuje HJT stresu velkou pozornost pomocí specifických cviků, dechového cvičení a relaxace, která má psychosomatické účinky na tělo.

Jak často cvičit?

Hormonální sestavu stačí cvičit 2-3 krát týdně, pokud si chceme udržet hladinu hormonů v normě.

KONTRAINDIKACE

HJT se nemá cvičit v těhotenství, při rakovině prsu, krátce po operacích, při pokročilé osteoporóze, zvýšené funkci štítné žlázy, zánětu vnitřního ucha, srdečních potížích nebo po operaci srdce, před
operací slepého střeva nebo krátce po ní, krátce po hysterektomii, velkém myomy dělohy, a při nespecifikovaných bolestech břicha.

HJT může být nevhodná u těch onemocnění, kde není žádoucí zvyšovat hladinu tělu vlastních hormonů (v případě pochybností konzultujte svého lékaře) a rovněž se nedoporučuje dívkám, které teprve nedávno začaly menstruovat a nemají žádné problémy.

Nejasné působení

HJT se nedoporučuje cvičit při endometrióze pro nedostatek informací o působení při tomto onemocnění. Ženy s endometriózou, které chtějí toto cvičení vyzkoušet, by měli o tomto onemocnění informovat svého lektora HJT a poradit se se svým lékařem. Je také důležité pozorně sledovat vývoj symptomů endometriózy (bolestivost, krvácení, atd.)  a v případě zhoršení cvičení přerušit nebo ukončit.


Autor článku:
Ing. Frida Gedeonová (čerpané z materiálů zakladatelky HJT)
certifikovaná lektorka od Dinah Rodrigues z Brazíli
www.hormonalni-jogova-terapie.cz

Zasílat novinky na e-mail