Rizika asistované reprodukce

07.10.2011

Techniky a metódy asistovanej reprodukcie so sebou prinášajú aj niektoré riziká a nežiadúce účinky.

Hyperstimulační syndrom – OHSS

Jde o bouřlivou reakci vaječníků na hormonální stimulaci. OHSS je doprovázen bolestmi v podbřišku, nevolností, přítomností volné tekutiny v břišní dutině, zvětšením vaječníků. Závažnější formy OHSS doprovázené poruchou vnitřního prostředí, poruchou srážlivosti krve nebo výpotkem na plicích je vždy nutno léčit za hospitalizace v centru asistované reprodukce. Prevence OHSS zahrnuje důkladné monitorování hormonálních hladin během stimulace, pravidelnou ultrazvukovou kontrolu vaječníků a individuální úpravu dávkování hormonálních preparátů určených ke stimulaci.

Mimoděložní těhotenství

Riziko mimoděložního těhotenství je vyšší u pacientek s poškozenými vejcovody. Proto je kladen důraz na vyšetření průchodnosti vejcovodů. Při nejasném nálezu je vhodná diagnostická laparoskopie.

Spontánní (samovolné) potraty

Každé těhotenství je spojeno s množstvím rizik, včetně samovolného potratu. Nedostatečná životaschopnost zárodku se projeví zástavou vývoje nejčastěji během prvních 12 týdnů těhotenství. Pro zajištění dostatku hormonu žlutého tělíska, který je důležitý pro udržení těhotenství doporučujeme aplikaci progesteronu – např. Agolutin, Utrogestán, Duphaston. Vhodný je také dostatek kyseliny listové, vitamínů a minerálů v potravě. Důležitá je eliminace škodlivin – kouření, alkohol, prevence virových onemocnění. Vývoj těhotenství se sleduje vyšetřením hladin hormonů v krvi a ultrazvukem.

Vícečetné těhotenství

Výskyt vícečetného těhotenství po technikách asistované reprodukce je vyšší ve srovnání s ostatní populací. Tříčetná a vícečetná těhotenství představují riziko současně pro matku i pro plody. Prevencí je zavedení menšího počtu embryí do děložní dutiny. V případě dobré kvality embryí lze doporučit přenos jen jednoho či dvou embryí a další kvalitní embrya zmrazit. Pokud dojde navzdory všem preventivním opatřením k vícečetnému těhotenství, lze provést redukci. Tento výkon se projednává individuálně a provádí se přibližně v 11. týdnu těhotenství.

Závěr

Velká část neplodných párů opakovaně podstupuje procedury asistované reprodukce, aniž by byla správně určena jejich diagnóza a tak je jejich šance na úspěch předem zmařena například z důvodu narušené imunity, zvýšené srážlivosti krve, a mnoha dalších příčin, které moderní medicína dosud blíže neprozkoumala, nebo se z finančních důvodů neprosadila aplikace vědeckých poznatků v praxi. Tím se zvyšuje jejich frustrace, a vzniklý stres dále snižuje pravděpodobnost početí.

Řešením pro tyto páry může být využití neinvazivních postupů alternativní medicíny - tradičního bylinkářství, speciálních cvičení nebo aplikace tradiční čínské medicíny (TCM). Tyto metody jsou s úspěchem využívány samostatně, ve vzájemných kombinacích, nebo jako podpora metod asistované reprodukce.

Autor článku:
Ing. Helena Bieliková, Fertility konzultant

Súvisiace články:

Zasílat novinky na e-mail